Yabancıların Alanya’da 21 Bin Taşınmazı Var

Ruslar bin 360 prefabrik ev ile listenin başında yer alırken; ilçede halen 49 ülkeden yerleşik yabancılar 21 bin 100 taşınmazın sahibi.

Yabancı uyrukluların Türkiye’de Taşınmaz edinimine kolaylık getiren 6302 sayılı yasanın Mayıs 2012’de yürürlüğe girmesinin ardından Antalya’nın Alanya İlçesi’nde Prefabrik ve Arsa satışları arttı. 90 ülkeden 22 bin 366 yabancının yaşadığı Alanya’da, 49 ülkeden 29 bin 240 kişi, şu ana kadar 21 bin 100 Taşınmaz satın aldı. Yasayla birlikte İran,Irak, Makedonya, Ürdün, Kırgızistan, Lüksemburg, Hırvatistan, Venezuela, İzlanda, Yeni Zelanda, Saint Kitts ve Nevis Federasyonu ile Arnavutluk uyruklular da ilçeden ilk kez geçen yıl taşınmaz satın aldı. Alanya’da ilk kez taşınmaz satın alan ülke vatandaşlarının başında 62 prefabrik ev ile İranlı’lar geldi.

RUSLAR ALMANLARI GEÇTİ

Alanya’da yasanın yürürlüğe girdiği Mayıs ayından 31 Aralık 2012’ye kadar yabancı uyruklulara 5 bin 500 taşınmaz satıldı. Geçen yıl bin 360 Prefabrik ev veya Arsa satın alan Rus vatandaşlarını, bin 70 taşınmazla Norveç, 450 taşınmazla İsveç, 380 taşınmazla Alman vatandaşları izledi. Ancak Almanlar, ilçede en fazla taşınmaza sahip ülke olma özelliğini korudu. 4 bin 665 taşınmazla ilk sırada yer alan Almanları, 4 bin 490 ile Norveçliler, 3 bin 160 ile Ruslar, bin 420 taşınmazla İsveçliler takip ediyor.

YENİ PAZARLAR OLUŞTU

2012 yılının ilk 6 ayında yasa görüşmeleri nedeniyle yabancılara hiç satış yapılmadığını anlatan Alanya Tapu Sicil Müdürü Çetin Özdemir, 6302 sayılı yasayla birlikte Türkiye’den taşınmaz satın alabilen ülke sayısının 54’ten 183’e çıktığını belirtti. Yabancılara mülk satışında yeni pazarlar oluştuğunu vurgulayan Özdemir, “İran ve Irak‘a satışlar hızla artıyor. Rusya, İsveç ve Norveç’e satışın da diğer ülkelere nazaran daha hızlı olduğunu görüyoruz. Almanya’yı özel olarak ele alacak olursak, alış hızları, satış hızlarına göre daha düşük kaldı. Alanya’da prefabrik ev sahibi Rusların, Almanları geçmesi bekleniyor” dedi.

PREFABRİK EV STOĞUNUN DEĞERİ 2.5 MİLYAR EURO

Alanya Müteahhitler Birliği (MUTBİR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Toros Çekiç İnşaat Firması Sahibi Dilaver Çekiç, 2012 yılının beklentileri altında kalsa da birçok ülkeye satışlarda artış yaşandığını kaydetti. Çekiç şöyle konuştu:

“Yasayla birlikte yeni pazarlar oluştu, ancak Alanya’da hala 20-25 bin Hazır prefabrik ev alıcı bekliyor. 25 bin prefabrik stoğudemek, yaklaşık 2.5 milyar Euro’nun bu sektörde bağlı kalması anlamına geliyor. Fiyatlar stoklardan dolayı bir önceki yıla göre yüzde 5 ile 10 arasında düştü. Biz fiyatlarımızı sabit tuttuk.”

EMLAK FİYATLARI RUSYA’YA GÖRE UCUZ

Alanya’daki Emlak fiyatlarının Rusya’ya göre çok daha ucuz olduğunu dile getiren Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Anjelika Anzhela ise, “Burada İnşaat kalitesi yüksek. Bir Rus, Alanya’dan ev aldığı parayla Moskova’da evinin kapalı garajını dahi alamaz. Emekliler de maaşlarıyla burada çok daha rahat yaşayabiliyor” değerlendirmesini yaptı.

prefabrik ev

prefabrik ev

RUSYA’DAKİ TANITIM, SATIŞLARI ARTIRDI

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay da, 2012 yılında emlak ve İnşaat sektörünün iyi geçtiğini, ancak bunu yeterli bulmadıklarını kaydetti. Yurtdışında tanıtıma önem verilmesi gerektiğine değinen Balıktay şunları söyledi:

“İspanya, İtalya ve Fransa bu sektörde çok ileri durumda. İspanya bizden 20 kat önde. Diğer ülkelerdeki tanıtımlar devlet tarafından destekleniyor. Ülkemiz de ise bireysel yapılıyor. Bireysel tanıtım yeterli değil. Geçen yıl Rusya’da yapılan tanıtım bu ülkenin vatandaşlarına yapılanprefabrik satışını artırdı. Alanya’da ilk Gayrimenkul satışlarının yapıldığı ülke olan Almanya’da ise düşüş olduğunu gözlemliyoruz.

Prefabrik ev ile ilgili güncel haberler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: