Türkiye’nin en parlak sektörü prefabrik!

Kimi evini geçindirmek, kimi askere giden oğluna harçlık gönderebilmek, kimi Düğün yapabilmek için Marmara ParkAVM inşaatında çalışan 11 işçi, kaldıkları çadırın yanması nedeni ile yaşamını yitirdi. Esenyurt’taki facidan önceVan’da da Deprem sonrası kurulan çadırlar ile ilgili her gün bir ‘çadır yangını’ haberi gündeme geldi. Söz konusu çadır yangınlarında çoğu çocuk 11 kişi yaşamını yitirmişti.

prefabrik ev

prefabrik ev

Şantiyelerde, konteynır yerine çadır kullanımının gerekçesi ise çadırların daha düşük maliyetli olması…

Esenyurt‘taki olay sonrası yapılan ön inceleme sonuçlarına göre, işçiler, çadır yerine konteynır veya prefabrik şantiyelerde kalsaydı, Yangın çıksa bile söz konusu facia yaşanmayacaktı.konuthaberleri.com

Sektör çok hareketli
üretim üsleri İstanbul, Kocaeli ve Ankara’da yoğunlaşan konterynır üretim merkezleri bu günlerde oldukça hareketli. Sektörde faaliyet gösteren üreticiler vardiya sürelerini artırmaya başladı. Zira, Van Depremi sonrası kurulan çadır kentlerin tamamı boşaltıldı, Depremzedeler kurulan konteynır kentlere kaydırıldı. Van‘da kullanılan konteynırlar için sektördeki tüm firmalardan alım yapıldı.

Sektörü hareketli kılan bir diğer sebep ise Suriye krizi. Türkiye’ye gelmeleri beklenen 20 bin kadar sığınmacı için kurulan konteynır kentler sektöre hareketlilik getirmiş durumda. Sektör kaynakları mevsimsel hareketliliğin de artan talepte etkili olduğunu belirtiyor.

Konteynır üreticilerindeki hareketliliğin bir diğer sebebi ise Esenyurt’ta yaşanan çadır faciası. 11 işçinin yaşamını yitirdiği olay sonrası, çadır kullanımının devam ettiği şantiyelere konteynır veya prefabrik şantiye kurulması gündeme geldi.

Yurtdışında da şantiye kuruyorlar
İstanbulAnkara başta olmak üzere Türkiye genelindeki yüzlerce büyük İnşaat projesinde konteynırların yanı sıra çadır şantiyeler bulunuyor. Çadır yangınları sonrası onlarca kişinin yaşamını yitirdiği Türkiye’de, konteynır ve prefabrik şantiye üreticileri, yurtiçi yanı sıra yurtdışında da Modern şantiye alanları kuruyor.

Aylık üretim kapasitesi 20 bin
Konteynır ve prefabrik üreticileri iki ilde yoğunlaşıyor: İstanbul ve Ankara… Her iki ildeki toplam konteynır üreticisi firma sayısı yaklaşık 20 tane… Yaklaşık, 6 bin kişinin çalıştığı sektörün aylık konteynır üretim kapasitesi ise 20 bin dolayında.

6 kişinin rahatlıkla kalabileceği bir konteynırın ortalama fiyatı 5 bin TL. Edinilen bilgilere göre 300 kişinin rahat bir biçimde kalabileceği prefabrik şantiyenin fiyatı da 150 bin lira. Söz konusu prefabrik şantiyelerde her türlü kullanım alanı bulunuyor.

Söz konusu konteynır veya prefabrik şantiyelerin kullanımı ise asgari 20-30 yıl. Bir başka deyişle bir İnşaat firması, işçileri için aldığı konteynırı proje bitiminde başka bir yere taşıyabilir ve uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.

Çadır daha ucuz olduğu için kullanılıyor
Konteynır ve prefabrik şantiye üreticilerinden Aktaş Prefabrik Yapı Teknolojileri prefabrik ev kullanımının sebebini tek kelime ile özetliyor: “Daha ucuz.”

Türkiye’de üretilen tüm konteynırların iç piyasaya satıldığını ifade eden Subaşı Esenyurt’ta yaşanan çadır faciası sonrası, kendilerine olan talebin henüz dikkat çekici seviyede olmadığını da söyledi.

Kurulan konteynır veya prefabrik şantiye başka yerlere de taşınabilir. Büyük inşaat projelerinde işçilerin de yaşam standartlarının iyi seviyede olması gerekir.

Bir yerde şantiye o projenin aynası konumunda. Sektörde dönemsel bir yoğunluk var. Esenyurt faciası sonrası konteynır ve prefabrik üreticilerine bir ilgi söz konusu” dedi.

Van’a 2 bin konteynır gönderdi
Merkezi Ankara’da bulunan Aktaş Prefabrik İş Geliştirme Müdürü Ahmet Bülent Özer, Van’a 2 binden fazla konteynır gönderdiklerini söyledi. Aylık bin 500 konteynır ürettiklerini ifade eden Özer, çift vardiya olarak çalıştıklarını söyledi. Bir çok ülkede devam eden projelerinin olduğunu söyleyen Özer, sektörün geçtiğimiz yıl 185 milyon dolarlık İhracat yaptığını ifade etti.

Prefabrik ev ile ilgili güncel haberler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: