Steelife çelik ekolojik ev üretiyor

prefabrik ev

prefabrik ev

Türkiye’de hafif çelik sistemiyle üretilmiş ilk binayı 1999 Marmara depreminin ardından kuran Steelife, çelik ekolojik ev için de çalışmalarına başladı. Firma olarak doğa koşullarına uygun konut ürettiklerini vurgulayan Steelife Galvanizli Hafif Çelik Yapı Sistemi Genel Müdürü M. Bülent Aydın, “Geçtiğimiz yıldan bu yana Türkiye’de ilk defa hafif çelik sistem kullanılarak kendi enerjisini kendi üreten, minimum karbon salınımlı ekolojik ev yapım çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Steelife’ın Türkiye’deki ilk hafif çelik sistem binayı kurduğunu ifade eden Aydın, Vefa Group çatısı altında 21 yıldır sektörde yeniliklere imza attıklarını kaydetti. Hafif çelik yapı sisteminin temel üstünlükleri ile estetik ve konforu birleştirmeyi başardıklarını aktaran Aydın, özellikle inşaat sezonunun çok kısa olduğu bölgelerde, daha güvenli, kaliteli ve çok daha hızlı inşa edilebilen bir sistem ortaya çıkardıklarına işaret etti. Çelik yapıların, sistem doğru çözümlendiğinde konforlu, estetik, yüksek ses ve ısı izolasyonlarına sahip yapılar olduğunu anlatan Aydın, “Çelik yapılar ayrıca yangın dayanımı yüksek olan, depreme karşı güvenli, klasik yapı sistemlerine göre çok daha kısa sürede tamamlanabilen özelliklere sahip. Birçok avantajıyla bu yapılarda şantiyedeki kurulum aşamasında hata ihtimali ortadan kalkıyor” görüşünü aktardı.

Hafif çelik yapı sisteminin klasik sistemler ile kıyaslanamayacak derecede yüksek inşaat hızına sahip olduğuna dikkat çeken M. Bülent Aydın, şöyle devam etti: “Çelik yapılar kısa sürede üretilip uygulandığı için zamandan tasarruf sağlarken, acil çözümler için de ideal bir sistem olarak dikkat çekiyor. Projesi hazırlanmış ve tüm izinleri alınmış bir konut, bir ay gibi bir süre içinde tamamlanabiliyor. Antalya’da bir otelin 200 metrekare ile 700 metrekare arasında değişen toplam 8 bin 915 metrekare inşaat alanındaki 40 adet villa tipi süiti sadece 75 günde tamamlandı.”

“Çelik yapı teşvik edilmeli”

Depo, hangar ve sanayi yapıları dışındaki yapılarda çelik kullanımının kısa bir zaman önce başladığı Türkiye’de çelik kullanım oranlarının çok düşük seviyelerde olduğu bilgisini veren Aydın, 2007 yılına ait verilere göre, neredeyse tamamı deprem bölgesi olan Türkiye’de konutlarda çelik kullanım oranının yüzde 0.5’ler düzeyinde olduğuna vurgu yaptı. Bu oranın İngiltere, İskandinav ülkeleri, Fransa ve Almanya gibi çelik kullanımının yaygın olduğu ülkelerde yüzde 30 ile yüzde 60 oranlarında olduğuna dikkat çeken Aydın, “Hâlbuki çeliğin emniyet gerilmesinin yüksekliği sayesinde depreme en iyi karşılık veren malzeme olduğu gerçeği dikkate alındığında Türkiye’de inşaat sektöründe çelik kullanımı isabetli bir tercih olur. Çünkü çelik, ahşaptan 21, betonarmeden 10 kat daha esnek bir malzeme. Hafif, özgül ağırlığı taşıdığı yüke oranla küçük ve yüzde 100 geri dönüşümlü bir malzeme. Bu nedenle çelik yapıya daha fazla önem verilmeli, hatta teşvik edilmeli” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: