Prefabrik Yapı yüzde 30 büyüdü

Bir önceki yıla göre geçen yıl, sektör büyüme oranlarının üzerinde, yüzde 30 büyüme yakaladıklarını belirten Hekim Holding Kurumsal Pazarlama Direktörü Zafer Aslan, Ortadoğu’da projelere ağırlık vereceklerini kaydetti.

prefabrik ev

prefabrik ev

Geçen yıl içinde, tam entegrasyona dönük olarak, yaklaşık 5 milyon dolar tutarında modernizasyon ve kapasite artışı yatırımları dışında, EPS, Panel ve Pet tesisleri kurduklarını kaydeden Aslan, bu yatırımların aynı zamanda istihdama doğrudan katkıda bulunduğunu ve toplam çalışan sayılarının bin kişiye yaklaştığını söyledi.

Gelecek dönemde dış pazara yönelik faaliyetlere önem vereceklerini bildiren Aslan, öncelikli hedeflerinin mevcut yurtdışı ofislerine ülke bazında yeni ofisler katmak olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz sene başlayan karışıklıkların sona erdiği Ortadoğu’da ise, projelere ağırlık vereceklerini kaydeden Aslan, “Çok güçlü olduğumuz ve giderek toparlanan Libya’da gelişmeleri yakından izliyoruz. Irak, gerek sektörümüz gerekse bizim için önemli bir pazar olma niteliğini artırarak sürdürüyor. Uzun süredir bir durgunluk içinde bulunan Katar’ın, olimpiyatlara hazırlanmasının 2012’de başlayacağı düşünülürse, beklentilerimizi karşılayacak önemli bir pazar olacak gibi görünüyor” dedi. Aslan, “Bunların dışında, halen işlerimizin sürdüğü Afganistan, Türkmenistan ve diğer ülkelerdeki mevcut yürüyen projelerimizi daha da yukarılara çekme konusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor” şeklinde konuştu.

“Dört aileye bir Yonca”

Van depreminin, Türkiye’nin deprem kuşağında olduğu gerçeğini bir kez daha anımsattığını dile getiren Aslan, çelik yapıların belirli standartlara sahip olması, statik yetenekleri, mekanik özellikleri, uygulama kolaylığı, denetlenebilmesi, güvenilir, ekonomik olması gibi üstün farklılıklarının, çelik yapıların yaygınlaşmasına yol açacağını söyledi. Çelik taşıyıcı sistemin deprem yüklerine karşı yeterli mukavemette ve yönetmeliğin belirlediği maksimum hareket sınırlarını geçmeyecek şekilde tasarlanmış olması gerektiğini anımsatan Aslan, şunları söyledi:

“Bu parametrelere bağlı olarak, sadece deprem değil, diğer doğal afetlerde de en büyük sorun olan barınmayı çözmek için, Yonca ev projesini geliştirdik. ‘Dört aileye bir Yonca’ olarak tasarlanan özel çözümlerimizde, tüm statik hesaplamalar afet bölgesinin koşullarına göre yapılıyor. Üretim süreci de bu kriterlere göre devam ediyor. Birli, ikili, üçlü ve dörtlü gruplar şeklinde yan yana koyularak sayısı artan yoncalarla, büyük ailelerin ve daha fazla sayıda ailenin barınma ihtiyacının karşılanması amaçlanmaktadır. Farklı plan tiplerinden oluşan çözümlerimiz, hızlı üretim, hızlı sevkiyat, hızlı montaj süreçlerine göre hazırlandı.”

Hekim Holding’in hafif çelik hazır yapı sektöründe tam entegre tesisleri ile kendi malzemesini üreten, teknoloji, tesis, üretim, yüksek kapasite ve geniş ürün yelpazesine sahip bir kuruluş olduğunu belirten Zafer Aslan, 1989’dan beri 60’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını ve yerli ve yabancı 20 binden fazla müşteriye hizmet verdiklerini bildirdi. Prefabrik Yapı’nın, bir Hekim Holding Kuruluşu olduğunu dile getiren Aslan, “Türkiye’yi kaynaksız yapım teknolojisi ile Prefabrik Yapı tanıştırdı. Ürün gamı olarak, kaynaksız yapı teknolojisi ile üretilen, prefabrike binalar ve konteynerler, yine aynı teknoloji ile üretilen özel tasarımlı hafif çelik evler, çevre dostu, sağlıklı kabinler, haşere barındırmayan, doğa ile barışık, doğa dostu fibercement levhaları sayabilirim” diye konuştu.

Hammadde, enerji ve lojistk maliyetlerinin, sadece kendi sektörleri için değil, genel olarak tüm inşaat malzemeleri üreteicileri için geçerli temel sorunlar olduğuna değinen Aslan, bu konularda devlet desteklerinin sektöre yurtdışı pazarlarda önemli ivme kazandıracağını aktardı.

Prefabrik ev ile ilgili güncel haberler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: