Prefabrik Yapı AŞ’den Engelsiz Ev Projesine Büyük Destek

prefabrik ev

prefabrik ev

Prefabrik Yapı AŞ, Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ile birlikte engelsiz yaşamlar için Engelsiz Ev projesini hayata geçiriyor.

Engelsiz Ev, Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi İnci Zaim Gökbay ve Teknik Bölümler Küpkök arge birimi öğrencileri tarafından tasarlandı.

Prefabrik Yapı AŞ, Türkiye’nin yapı kültürünü değiştirmek, bireylerin her türlü barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla güvenli, estetik, ekonomik, hazır, yaşam mekanları üretme ve kaliteli bir yaşam sunma misyonuyla hareket ediyor.

Engelsiz Ev projesi ile görme engelli bireylere daha kaliteli bir yaşam sağlanması ve evlerinde karşılaştıkları pek çok engelin ortadan kaldırılması hedefliyor. Engelsiz Ev, engelli bireylerin evlerinde rahatça yaşayabildikleri, pratik ve maddi tasarrufları yüksek bir teknoloji ile oluşturuldu. Engelsiz Ev prototipi, tüm toplumun projeye duyarlı olması ve ilgi göstermesi için ilk olarak 03-23 Temmuz 2010 tarihlerinde Ortaköy Meydanı’nda sergilenecek.

Engelsiz Evde Neler Var?

– Parmak izi ve ses tanıma güvenlik sistemiyle anahtarsız giriş
– Sesli dolap ve kütüphane sistemleri
– Mobilyada yuvarlak hat tasarımı
– Gereksiz su ve elektrik sarfiyatını önlemeye yönelik geri dönüşüm sistemleri
– Prizlerde sesli uyarı sistemi

En Büyük Engel Evlerde…

Türkiye’de yaklaşık 9 milyon engelli bulunmakta ve yediyüz binini görme engelliler oluşturuyor. Bu zamana kadar görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için pek çok AR-GE çalışması yapılmış ancak ev içerisinde temel ihtiyaçlarını karşılamak adına somut projeler üretilemedi. Temel ihtiyaçlarını tek başlarına kendi evlerinde dahi gerçekleştiremeyen görme engellilerin sosyal hayata katılımları da bir o kadar zor olmakta. Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Engelsiz Ev projesi ile elektronik donanım konforu, engele özgü istek ve gereksinimleri karşılamayı hedefliyor. Proje, Görme Engelliler Derneği’ne kayıtlı engelliler ile yapıldı ve anket sonuçlarına göre şekillendirildi. Sorunlar tespit edilerek, teknolojik çözümler yaratıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: