Prefabrik Ev Sektörü Umut Oldu

Prefabrik ev sektörü, ev sahibi olmak isteyenlerin, bu hayallerini ucuza, hızlı şekilde, üstelik de depreme dayanıklı olarak gerçekleştirmelerini sağlıyor.

prefabrik ev

prefabrik ev

Türkiye`de özellikle 17 Ağustos Marmara Depremi sonrası hızla gelişen prefabrik ev sektörü, betonarme konutlara göre üretim maliyeti ve teslim süresi bakımından taşıdığı avantajlarla, özellikle orta gelir seviyesindeki vatandaşlar için önemli bir cazibe merkezi haline geldi.
Prefabrik ev üreticileri, tek katlı ya da dubleks ve tripleks villa tipi evleri, müşterilerin istediği büyüklük ve özelliklerde üreterek 1-1.5 ay gibi kısa sürede, benzer nitelikteki betonarme yapılara göre çok daha ucuz fiyatlarda kullanıcılarına teslim edebiliyor.
İzmir`in Kemalpaşa ilçesine bağlı Aşağı Kızılca köyünde prefabrik konut üreten Kırcanlar Grup Şirketi Müdürü Sedat Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, prefabrik konut üreticisi firma olarak müşterilerine anahtar teslim konut imalatı yaptıklarını belirterek, özellikle Marmara Depremi sonrası ilgi görmeye başlayan prefabrik konutların, kullanıcılar için önemli avantajlar taşıdığını söyledi.
Her şeyden önce prefabrik konutların tümüyle depreme ve yangına karşı dayanıklı olduğunu, ayrıca kullanılan yapı malzemesi nedeniyle ısıya ve sese karşı çok iyi bir yalıtıma sahip olduğunu ifade eden Arslan, şunları kaydetti:
“Bunun yanında prefabrik konutlar, çok kısa sürede teslim ediliyor. İnsanlar bir kooperatife giriyor, 10-15 yılda ev sahibi olmaya çalışıyorlar. Biz daha kalitelisini, daha ucuzunu, 30-45 günde teslim etme imkanına sahibiz. İkincisi fiyatta belli bir standardımız yok. Yani biz `Şu ev, şu kadar` demiyoruz. Vatandaşın cebinde ne kadar parası varsa, nasıl bir şey yaptırmak istiyorsa, oturup konuşarak, hayal ederek, istediği prefabrik konutu yapıyoruz.“
-36 BİN LİRAYA MÜSTAKİL EV-
Arslan, prefabrik ev yaptırarak ev sahibi olmanın en önemli avantajlarından birinin, müşteri için “evin maliyetini karşılayabilir miyim?“ gibi bir sorunun olmaması olduğunu vurguladı.
Tek katlı standart bir prefabrik konutun, metrekare birim fiyatının, istenilen özelliklere göre 300 ile 600 lira arasında değiştiğini belirten Arslan, 65 metrekare tek katlı bir konutun 36-37 bin liraya mal olduğunu söyledi.
Birim maliyetin villa tipi evlerde ise taşıyıcı malzeme farkından dolayı 700 ile 1100 lira seviyesine çıktığını anlatan Arslan, “Yani, ev sahibi olmak isteyen kişiler, hiçbir zaman `ev sahibi olabilir miyim?` diye düşünmesinler“ dedi.
Arslan, prefabrik konut üretiminin bu özelliği sayesinde sektörün, ekonomik krizden çok fazla etkilenmediğini kaydetti.
-ORTA DOĞU VE AFRİKA`DAN PREFABRİK KONUT TALEBİ-
Prefabrik konuta talebin özellikle son bir yıl içinde, uygulama örneklerinin yaygınlaşmasıyla artış gösterdiğini ifade eden Arslan, şu anda yılda 200-300 arasında büyük prefabrik konut ile onun yanında 1000-1500 adet de küçük tip ev siparişi aldıklarını bildirdi.
Arslan, prefabrik konutlara bireysel müşterilerin yanı sıra kooperatif benzeri yaklaşımların da ilgi gösterdiğini, özellikle bazı belediyelerin bu konuda çok istekli olduklarını söyledi.
Türkiye`deki prefabrik konut üretimine yurt dışından da ilgi olduğunu ve yakın bir zamanda bu alanda ihracat yapabileceklerini de belirten Arslan, “Bununla ilgili çalışmalarımız, görüşmelerimiz var. Özellikle Irak, İran, Fas, Suudi Arabistan ve Ürdün`den Arap müşteriler, bu konuyla ilgili devamlı bizimle temas halindeler, onlarla görüşmelerimiz sürüyor“ diye konuştu.
Arslan, bu hedefler doğrultusunda gelecek dönemde, yaklaşık 2 milyon lira tutarında bir yatırım yapmayı planladıklarını anlattı. Bu yatırımın yüzde 60`ının üretim tesisinin büyütülmesi, yüzde 40`ının da insan kaynaklarına harcanmasını öngördüklerini dile getiren Arslan, “Prefabrik sektörü Türkiye`de hızla gelişen bir sektör. Hızla geliştiği için de işimizi doğru düzgün yaparsak, hedefimize mutlaka ulaşacağımızı düşünüyorum“ diye konuştu.
Prefabrik ev ile ilgili güncel haberler…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: