20-30 bin liraya hazır evler

prefabrik ev

prefabrik ev

Hazır ev olarak da isimlendirilen prefabrike konut piyasasındaki rekabet, fiyatları düşürdü. Arsanız varsa 20-30 bin TL ödeyerek bir hafta içinde 100 metrekarelik eve sahip olabilirsiniz. İsteyene “her şey dahil” lüks villa da yapıyorlar…

Kendinize ait arsanıza isterseniz tek katlı, isterseniz dubleks ya da tripleks ev yaptırabilirsiniz. Şehrin göbeğinde ya da imara açık bir köy arazisinde deprem korkusu yaşamadan yaz kış bu evlerde oturabilirsiniz. Türkiye’de de üretimi yapılan hazır evlerde dört mevsim rahatça yaşamak mümkün.

Son 10 yılda, özellikle Marmara depremi sonrasında rağbet görmeye başlayan hazır evler bu sektördeki rekabetin de artmasına neden oldu. Türkiye’de yaklaşık 40 civarında prefabrike konut üreten ve pazarlayan firma var. Rekabetin artması fiyatları daha cazip hale getirmiş. Geçen yıla göre hemen hiç zam yapılmadığı belirtiliyor. Hatta fiyatlarını düşüren çeken firmalar bile var.

Ancak sektör temsilcileri fiyat rekabetinin kaliteyi düşürdüğüne dikkat çekiyor. Bu yüzden, karar vermeden önce kullanılan malzemeleri ve fiyatlara nelerin dahil olup olmadığını iyice araştırmakta yarar var. Garanti süresi, evin tesliminden sonra nelerin Garanti kapsamında olup olmadığı da sorulmalı.konuthaberleri.com

FİYATLAR UYGUN

Hazır Ev Fiyatları, betonarme ya da karkas binalarla karşılaştırıldığında oldukça ucuz. Arsanız varsa 100 metrekarelik bir prefabrike evi, seçtiğiniz modele ve istediğiniz özelliklere göre 25-30 bin TL arasında yaptırabiliyorsunuz. Eğer iki katlı bir hazır evim olsun diyorsanız, ara katlarda kullanılan ekstra malzemelerden dolayı maliyet yüzde 35 civarında artıyor. 100 metrekarelik dubleks bir eve 50-55 bin TL’ye sahip olabilirsiniz.

DEPREME DAYANIKLI

Çelik veya ahşap olarak inşa edilen hazır evler depreme karşı oldukça dayanıklı. Uzmanlar, endüstriyel bir ürün olanÇelik evlerin, betonarme binalardan yüzde 90 daha hafif olduğunu ve yanal deprem yüklerine karşı oldukça dayanıklı olduğunu vurguluyor. Yüksek ısı ve ses yalıtımı sağlayan çelik evler, su ve korozyona karşı dayanıklı olduğu gibi yangına karşı da Güvenlik sunuyor. Rutubet ve nem tutmuyor, böcek ve haşere de barındırmıyorlar.

Sipariş ettiğiniz hazır evin iç ve dış kapıları, iç ve dış cephe boyaması, PVC pencere ve camları, bina içi elektrik kabloları, priz ve düğmeleri, lavabo, tuvalet, duş teknesi gibi sıhhi tesisatları, temiz ve atık su boruları, telefon hattı, hatta zili bile takılmış olarak teslim ediliyor…

İZİN VE ALTYAPI SİZE AİT

Hazır ev yaptırmak için önce kurulum için gerekli plan-proje prosedürlerini yerine getirip yasal izinleri almanız gerekiyor. Çelik ya da ahşap hazır ev yaptıracaksanız nakliye ve nakliye sigortası, zemin betonu, hafriyat ve çevre düzenlemesi, fayans ve halı gibi zemin ve duvar kaplamaları, binayla zemin betonu arasındaki yalıtım işleri, kalorifer ya da klima gibi ısıtma soğutma tesisatlarının masrafları da size ait.

7 GÜNDE HAZIR

Ana taşıyıcı sistemi galvanize sacdan ya da çelikten imal edilen hazır yapılar, özel kaynaksız vidalı sistem kullanıldığı için kolayca monte edilebiliyor. Endüstriyel bir ürün olduğu için 20-25 cm yüksekliğindeki beton zemin hazırlandıktan sonra, 5 kişilik bir ekiple günde 20-25 metrekarelik kurulum sağlanabiliyor. Başka bir deyişle seçilen tek katlı veya dubleks modellerin kurulumu 7 ile 20 gün arasında yapılabiliyor. Hafriyat aşamasından itibaren 60 gün içinde kurulabilen çelik evlere, statik hesaplamalar yapıldıktan sonra yatay ya da düşey ekler yapılması, yeni kat çıkılması da mümkün.

Prefabrik ev ile ilgili güncel haberler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: